Jaki gryf kupić? Prosty czy łamany? A może sztanga olimpijska?

Trening w domu nie wymaga posiadania nie wiadomo jak wielu urządzeń sportowych. Tak naprawdę w zupełności wystarczy odpowiednio dobrana sztanga. Sztanga do ćwiczeń to niezwykle proste urządzenie, nie trzeba dzięki niej kupować karnetów na siłownię, do klubu fitness. Wystarczy dobrze wybrać sprzęt. Jak to zrobić? Czy sztanga olimpijska jest lepsza od tego, co proponują sztangi fitness? Ile kosztuje sztanga dobrej jakości? Jaki gryf do sztangi będzie idealnym wyborem? Jak dobierać akcesoria, dodatki do tego typu sprzętu sportowego?

Gryfy proste olimpijskie i standardowe

 1. Gryf olimpijski
 2. długość: 220 cm
 3. max. obciążenie: 350 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf olimpijski
 2. długość: 180 cm
 3. max. obciążenie: 300 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf olimpijski
 2. długość: 150 cm
 3. max. obciążenie: 250 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf prosty
 2. długość: 198 cm
 3. max. obciążenie: 300 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf prosty fitness
 2. długość: 130 cm
 3. max. obciążenie: 40 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę

Gryfy łamane

 1. Gryf olimpijski łamany
 2. długość: 120 cm
 3. max. obciążenie: 200 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf olimpijski łamany
 2. długość: 120 cm
 3. max. obciążenie: b/d
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf kratownica gładki
 2. długość: 90 cm
 3. max. obciążenie: 225 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf mocno łamany
 2. długość: 120 cm
 3. max. obciążenie: 200 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gryf lekko łamany
 2. długość: 120 cm
 3. max. obciążenie: 200 kg
 4. Sprawdź aktualną cenę

Czym jest sztanga i jej dodatkowe elementy

Sztanga to po prostu sprzęt, dzięki któremu można wykonywać ćwiczenia siłowe. To oczywiście prosty drążek stalowy, inna jego nazwa to gryf, który jest dostępny zarówno w różnych długościach, jak i kształtach.

Sztanga z obciążeniem, czyli komplet sztanga plus talerze, dzięki którym można wykonywać efektywne ćwiczenia. Talerze posiadają najróżniejsze rozmiary oraz wagę. Wszystko w jednym celu, aby każdy był w stanie wybrać idealne ciężary dla siebie. Dodatkowo obciążenia posiadają odpowiednią kolorystykę, która definiuje ich wagę.

Najcięższe obciążenia do sztangi posiadają kolor czerwony i ważą 25 kg. Schodząc na niższą wagę, ma się kolejno obciążenia: niebieski 20 kg, żółty 15 kg, zielony 10 kg. Należy pamiętać, że istnieją małe sztangi oraz małe obciążniki do nich (znacznie mniejsza średnica niż tradycyjne obciążniki). I tak gryf z obciążeniem 5 kg, czyli kolor biały. 2,5 kg to kolor czerwony, niebieski 2 kg, zielony 1kg oraz 0,5 kg w kolorze białym.

Oczywiście ciężary do sztangi to nie wszystko. Należy pamiętać również o zaciskach, które zabezpieczają ciężary przed spadnięciem. Zaciski dostępne są w opcjach sprężynowej oraz gwintowanej.

Sztanga i ławeczka, czyli chcąc rozpoczynać treningi ze sztangą na odpowiednie partie ciała, należy zaopatrzyć się w dobrej klasy ławeczkę. Ławka do sztangi powinna być indywidualnie dopasowana, nie musi to być wyjątkowo skomplikowana konstrukcja.

Stojak na sztangi, czyli odpowiednio dobrana konstrukcja. Tak, aby zawsze nasza sztanga znajdowała się z bezpiecznej pozycji, nie tylko w momencie, kiedy ćwiczymy.

Gryf sztanga, jakie są rodzaje tego sprzętu?

Jakie gryfy możemy wybrać? Jaka sztanga dla kobiet najlepsza, a który gryf do ćwiczeń idealny na robienie bicepsów?

Zacząć należy od tego, że gryfy posiadają najróżniejsze średnice. Te najmniejsze mogą mieć średnicę 25 mm. Tutaj należy pamiętać, że im większa średnica, tym cena wzrasta. Równocześnie większe gryfy gwarantują lepszą wytrzymałość. Chwyt gryfa powinien być komfortowy, dlatego, aby można było pewnie chwytać sprzęt w trakcie treningów. Czyli chwyt radełkowany, z chromowaną powłoką.

Gryf prosty – to tradycyjny gryf, jak sama nazwa wskazuje, w całości prosty. Ten rodzaj sprzętu pozwala ćwiczyć na ławeczce lub wykonywać przysiady. Sztanga prosta jest znakomita dla każdego, kto planuje wzmacnianie barków, mięśni ramion lub też wpływać na masę bicepsów.

Gryf łamany – odróżnia się tutaj gryf łamany słabo lub mocno. Ten rodzaj gryfu pozwala znakomicie ćwiczyć bicepsy. Równocześnie jego konstrukcja nie jest zbytnio obciążająca dla nadgarstków. Czym różni się sztanga łamana mocna od słabej? Gryf mocno łamany będzie wydatniejszy dla ćwiczących tricepsy. Z kolei słabo łamany jest uniwersalny, w trakcie treningu można angażować większe grupy mięśni.

Gryf olimpijski – inna jego nazwa to klasyczny gryf męski. Sprzęt o określonych parametrach. Gryf olimpijski waga to 20 kg, długość 2,20 m. Sztanga olimpijska waga dla kobiet to 15 kg i 2,10 m długości.

Jak najlepiej wybrać sztangę?

Sztanga z ławeczką, a może kompletny zestaw sztang? Co ma zrobić początkujący, a co profesjonalista?

Gryf krótki jest na pewno uniwersalnym. Maksymalna długość to 150 cm. Z uwagi na swój rozmiar pozwala wykonywać energicznie ćwiczenia.

Znaleźć można oczywiście modele dłuższe. Sztangi do 200 cm będą gwarantowały różnorodność ćwiczeń. Równocześnie idealne do ćwiczenia na ławeczkach. Dlatego ławeczka do sztangi o długości 200 cm jest obowiązkowa.

Im dłuższy gryf, tym większe obciążenie może przyjąć. Gryfy i obciążenia zawsze idą w parze i dlatego wybierając krótki gryf, nie będzie możliwości zastosowania zbyt ciężkich talerzy.

Jakie korzyści daje gryf do ćwiczeń?

Wybierając ćwiczenia ze sztangą, można odnieść multum korzyści. Są to między innymi:

 • rozbudowa tkanki mięśniowej,
 • spalanie tkanki tłuszczowej,
 • wzmocnienie ciała,
 • wysmuklenie sylwetki,
 • możliwości pobudzania do pracy wszystkich mięśni,
 • prostota wykonania oraz niewielkie rozmiary, pozwalają każdemu trzymać sprzęt w domu.

Sztanga cena, czyli ile to kosztuje i gdzie kupić dobry sprzęt?

Sztanga olimpijska cena, a może gryf łamany allegro. Na pewno każdy poszukujący odpowiedniego sprzętu, będzie chciał kupić coś doskonałego i równocześnie nie wydać zbyt wiele. Czy to jest możliwe? Ile może kosztować dobra sztanga, dlaczego warto robić zakupy w profesjonalnych sklepach sportowych?

Gryfy nie należą do drogich sprzętów sportowych, można za kilkadziesiąt złotych znaleźć coś dobrego. Warto jednak inwestować w sprzęt renomowanych producentów, co gwarantują jakość wykonania oraz późniejszy wysoki komfort użytkowy. Kupuje się tylko i wyłącznie w profesjonalnych sklepach, z uwagi na starannie dobrany asortyment oraz fachowe doradztwo. Sztanga sklep profesjonalny to gwarancja udanych zakupów.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *