Ławeczka treningowa do ćwiczeń

Doskonała ławeczka do ćwiczeń to podstawa. Chcąc ćwiczyć regularnie, chcąc rzeźbić ciało i budować siłę, należy postawić na idealny sprzęt, który stanie się domową siłownią. Oczywiście należy wiedzieć, że nie każda ławka do ćwiczeń, będzie dobrym wyborem. Nie każda lawka do cwiczen pozwoli trenować odpowiednie partie ciała.

Polecane ławeczki treningowe

 1. BH Fitness
 2. Optima Press
 3. 6 wysokości sztangi
 4. 4 stopniowa regulacja oparcia
 5. max. obciążenie: 100 kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Marbo Sport
 2. MS L105
 3. 10 kątów regulacji oparcia
 4. 8 poziomów stojaków
 5. wytrzymałość: 300 kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Hop Sport
 2. HS 1075
 3. 7 kątów nachylenia oparcia
 4. siedzisko pokryte ekoskórą
 5. max. obciążenie 150 kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Marbo Sport
 2. MS L114
 3. tapicerka o grubości 5cm
 4. szybkie składanie
 5. wytrzymałość: 300 kg
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. HMS
 2. L8355
 3. gumowe linki
 4. dołączone hantle 1,5kg
 5. max. obciążenie: 100 kg
 6. Sprawdź aktualną cenę

Jaka zatem powinna być idealna ławka treningowa? Dlaczego w niektórych przypadkach ławka do sztangi jest lepszym wyborem niż standardowa ławeczka składana? Na jakie elementy ławeczek treningowych zwracać uwagę i ile trzeba wydać pieniędzy, aby zdobyć najlepszy, najbardziej efektywny sprzęt do ćwiczeń?

Rodzaje ławek treningowych

Ławki treningowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Podział ten wynika z ich budowy oraz tego, jakie partie ciała można skutecznie na nich trenować.

Ławka treningowa prosta

Najprostszy model ławeczki do ćwiczeń. Taka ławeczka treningowa nie posiada funkcji regulowania, jej konstrukcja opiera się na pozycji równoległej do podłogi. Laweczka do ćwiczeń prosta pozwoli wykonywać jedynie proste, podstawowe treningi. Typowy sprzęt dla wszystkich początkujących.

Ławka skośna

Urządzenie można dostosować do treningu, poprzez regulację kątów nachylenia. Dzięki niej można przeprowadzać zaawansowane treningi. Będzie najlepszym rozwiązaniem dla ćwiczących mięśnie klatki piersiowej. To również doskonała ławeczka do brzuszków. Każdy, kogo interesuje ławeczka do ćwiczeń brzuszków, powinien bliżej zapoznać się właśnie z tego typu konstrukcją.

Ławka rzymska

Idealna do treningów takich partii ciała jak grzbiet. Gwarantują one ergonomię treningu, a także wygodę w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń Ławeczka rzymska jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie zajmuje dużej powierzchni.

Ławka regulowana

Spore możliwości treningowe, spore możliwości ustawiania jej na najróżniejsze sposoby. To idealne połączenie takich sprzętów jak ławeczka skośna oraz ławka prosta. Istnieje możliwość regulacji ławeczki na różne poziomy nachylenia. Dzięki takiej wszechstronności ławka regulowana pozwala na prowadzenie różnorodnych treningów. Będzie znakomita, zarówno dla początkujących, jak i zawodowców.

Ławka pod sztangę

Ławeczka pod sztange to rodzaj urządzenia, pozwalający praktycznie na trenowanie wszystkich części ciała. Ławeczka ze sztangą cieszy się ogromną popularnością. Można ją różnorodnie regulować, a także bez problemów dopasować najróżniejsze akcesoria, dodatki. Wszak to idealna ławeczka do wyciskania, jak i ławka na siłownie. Kiedy komuś potrzebna taka ławka wielofunkcyjna w domu, powinien dokładnie sprawdzić, czy się zmieści. Ławka ze sztangą zajmuje zazwyczaj sporo miejsca.

Najważniejsze parametry ławeczek treningowych

Ławka do wyciskania, ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem, a może tradycyjna lawka rzymska? Każdy indywidualnie powinien ocenić konkretne rodzaje i modele ławek treningowych. Sprawdzić trzeba liczne parametry, tak aby dopasować sprzęt idealny dla siebie oraz miejsca w którym stanie. Co ma znaczenie, jakie informacje będą przydatne w trakcie poszukiwania odpowiedniej ławeczki do ćwiczeń?

Maksymalne obciążenie ławeczki

Ławka do ćwiczeń z obciążeniem, czyli koniecznie należy sprawdzić, jaki maksymalny ciężar może udźwignąć dana ławeczka. Producenci wskazują zazwyczaj maksymalne obciążenie. Kupujący powinien dokładnie brać pod uwagę ciężar swojego ciała oraz dodatkowych akcesoriów, które będą niezbędne w trakcie treningu. Inne maksymalne wartości będzie posiadała ławeczka do sztangi, a zupełnie inne ławki treningowe proste.

Ilość miejsca, jakie zajmować będzie ławeczka

Ławeczka do ćwiczeń wymiary, czyli najważniejsza informacja dla szukających sprzętu, który bez problemów będzie można zamontować w domu. Sztanga z ławeczką będzie zajmowała zdecydowanie więcej miejsca niż przykładowa ławka rzymska. Równocześnie ważną kwestią jest mobilność i łatwość przemieszczania ławeczki. Ciekawym rozwiązaniem będzie ławeczka do ćwiczeń składana, która nie będzie musiała być stale rozstawiona w pomieszczeniu. Jednak z uwagi na pewne właściwości, ławka składana może nie pasować osobom zaawansowanym w treningi na ławeczkach.

Regulacja ławeczki treningowej

Ławka regulowana to jedno, a drugie ławeczki różnego rodzaju, mające odpowiednie funkcje regulowania kątów nachylenia oparcia i siedziska. Im więcej opcji regulacji, im więcej możliwości, tym oczywiście treningi będą bardziej urozmaicone, będzie można trenować najróżniejsze partie ciała.

Bezpieczeństwo użytkowania

Ławeczki treningowe muszą być w pełni bezpieczne. Dlatego niezależnie, czy kupiona będzie ławka do brzuszków, czy sztanga z ławeczką, zawsze należy sprawdzić elementy, z jakich została wykonana. Sprawdza się również stabilność urządzenia, w trakcie aktywności fizycznej. Dobrze, kiedy ławeczka do cwiczen posiada stalowe profile. Takie ławeczki treningowe są niezwykle wytrzymałe.

Dodatki, akcesoria do ławek treningowych

Oprócz samej ławeczki, należy zainteresować się również odpowiednimi akcesoriami. Dodatki do ławek treningowych pozwalają na jeszcze lepsze, efektywniejsze treningi.

Modlitewnik – pozwala trenować mięśnie ramion. Bardzo często spotykany w ławkach ze sztangą.

Dźwignie – dodatek, który pozwala na znakomite ćwiczenie mięśni nóg.

Linki do ćwiczeń – akcesoria pomocne w trakcie ćwiczenia mięśni rąk.

Rozpiętki – dźwignie obrotowe, które mają znakomity wpływ na urozmaicenie sesji treningowych.

Miejsce na hantle – bezpieczne przechowywanie hantli treningowych w pobliżu ławki do ćwiczeń. Hantle zawsze znajdują się pod ręką.

Dlaczego warto posiadać ławeczkę do ćwiczeń?

Regularne treningi z wykorzystaniem ławeczki treningowej, to same korzyści. Możliwość stałego utrzymywania formy, ciągła styczność z aktywnością fizyczną. Regularne zwiększanie siły, masy mięśni i rzeźbienie ciała. Różnorodność treningowa, przy dobrze rozpisanym treningu, nie ma możliwości, że wkradnie się nuda, zniechęcenie. Mobilność, łatwość składania i chowania sprzętu, sprawi, że mieszkanie nie będzie przypominało siłowni czy klubu fitness.

Decydując się na zakup ławeczki do ćwiczeń, należy pamiętać o kilku zasadach związanych z prawidłowym treningiem. Wykonywać ćwiczenia zgodnie z zaleceniami fachowców. Realizować tylko te ćwiczenia, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Pamiętać o regeneracji organizmu. Efektywny trening na ławeczkach będzie tylko w sytuacji, kiedy ćwiczący będzie pamiętać o racjonalnym, zdrowym odżywaniu się.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *