Trening na rzeźbę w domu

Trening na smukłą rzeźbę nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Długie przebywanie na siłowni czy opłacanie drogich karnetów nie jest koniecznością. Wystarczy odrobina samozaparcia, dyscyplina żywieniowa i pomysłowość. Trening na rzeźbę w domu może odbywać się przy użyciu hantli, drążka lub masy własnego ciała. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, a niewielkie ciężary poparte odpowiednim żywieniem przyniosą efekty już po sześciu tygodniach. Spadek tkanki tłuszczowej i wzrost tkanki mięśniowej to cel postawiony przed rozpoczęciem zmagań z organizmem.

Trening zacząć należy od zmian w żywieniu. Pierwszym zadaniem jest wprowadzenie regularnych posiłków tak, aby organizmowi nie zabrakło niezbędnych minerałów i witamin. Zaletą regularnego odżywiania się jest stałe dostarczanie białek i węglowodanów, czyli budulca i paliwa niezbędnego podczas treningów. Organizm musi budować mięśnie i je zasilać. Brak produktów w menu bogatych w białka i węglowodany spowoduje, że organizm zacznie spalać mięśnie przy nadmiernym wysiłku lub przy nadmiarze tłuszczy zacznie je odkładać na zapas. Obie wersje są bardzo destruktywne dla organizmu i efektów treningowych. Białka najlepiej spożywać w okresie regeneracji, odpoczynku, wieczorem, a węglowodany bezpośrednio przed treningiem lub po treningu.

Po zaplanowaniu systemu żywienia można przejść do treningu. W domu można wykonywać ćwiczenia, które pozwolą na rozbudowę mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać o rozgrzewce, aby uniknąć urazów czy ciężkich kontuzji.

Pompki o szerokim rozstawie dłoni oraz wąskim rozstawie dłoni wyćwiczą mięśnie ramion, pleców, a przede wszystkim klatkę piersiową.

Przysiady rozbudują mięśnie nóg, a brzuszki lub podnoszenie nóg do klatki piersiowej w zwisie na drążku, wytrenuje mięśnie brzucha.

Jednak pamiętać należy, że są to siłowe ćwiczenia i nie odsłonią one mięśni, póki zalega na nich warstwa tłuszczu. Żmudne ćwiczenia z hantlami na biceps czy triceps dadzą efekt bez zbijania tkanki tłuszczowej, gdyż wskazana grupa mięśni nie zawierają jej tak dużo, jak brzuch. Z pomocą przychodzą ćwiczenia interwałowe, podnoszące metabolizm i przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Pajacyki, rowerek stacjonarny, skipy (bieg w miejscu) to zestaw ćwiczeń, który wspomaga trening siłowy. Wykonując wskazane ćwiczenia następuje większe dotlenienie mięśni, zwiększony zostaje metabolizm, dlatego organizm szybciej wykorzystuje cukry i przechodzi do spalania tłuszczy. Wiążąc ze sobą dwie formy treningu wspomniane powyżej zagwarantujemy odsłonięcie mięśni, które z takim trudem są rzeźbione podczas treningu siłowego.

Połączenie odpowiedniego sposobu odżywiania, z różnorodną formą treningu przyniesie zamierzony efekt, ale pod warunkiem dużej samodyscypliny. Zapominanie o treningu na kilka dni czy zajadanie się słodyczami lub makaronami na noc spowoduje, że efekty będą mizerne. Po okresie sześciu tygodni najlepiej zmienić kilka ćwiczeń na inne, aby organizm nie przyzwyczaił się do określonego zakresu ruchów. Przysiady można zamienić na spacer z hantlami z maksymalnie wydłużonym krokiem do przodu, a pompki mogą zostać zastąpione podciąganiem na drążku.

Podziel się z innymi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *